1. Tengeri disznó
A tengeri disznót avagy scotoplane a tengeri uborkák osztályába sorolják.
Ez az állatka mélytengeri iszapból nyeri ki a táplálékát. Disznó létére nem röfög, ráadásul a lábai a fején helyezkednek el, döfi mi a röfi? A meztelen csigákhoz lehetne hasonlítani a viselkedésüket illetve a táplálkozásukat. Ha a gyereked esetleg tengeri disznót szeretne háziállatnak, mélyre kell süllyednie az embernek ahhoz, méghozzá 1000 méteres mélységig, hogy fellelje ezeket a kis állatkákat, méghozzá óceánban élnek. Úgyhogy könnyebben beszerezhető egy kis Némó, avagy bohóchal, ahhoz még messze sem kell menni ( annyira)
Tengeri disznó túl az Óceánián
2. Blobfish
Ez a “különleges” kis lény elnyerte a világ legcsúnyább állatkájának a díját. Nem hétköznapi kinézetével méltán megérdemelte-e nemes kitüntetést. Mogorva tekintete motiváció lehet mindenki számára, és reklámszlogen mosolyogj minél többet hogy időskorodban ne légy mogorva kinézetű blobfish. Ez a kis zselésszerű lény egyébként veszélyeztetett állatok kategóriájába sorolható. Eszmei értéke pedig felbecsülhetetlen. A blobfish is az óceán lakója, 600 illetve 1200 mélységekben élnek. Emberi fogyasztásra alkalmatlanok, bár az sem kizárt hogy a kínai piacon egyszer megtalálhatjuk ” cíkeeként”. Teste kocsonyás állagú, alig rendelkezik izomzattal. Főként apró rákokkal táplálkozik. Amennyiben ezzel a kis állatkával szeretnél kedveskedni valamelyik barátodnak/családtagodnak a különböző internetes webshopokon már árulnak blobfish plüssállatokat.
Egy fotogén blobfish az óceán mélyéről
3. Axolotl
A blobfish-el ellentétben az axolot-ot méltán aranyosabb állatnak tartják. Nemcsak aranyos, hanem különböző betegségek gyógyításához is hozzájárulnak. Ráadásul különleges képességekkel is rendelkeznek, miután elveszítik egy testrészüket, akár vissza is tudják azokat növeszteni. Ők már szinte transzcendens állapotban léteznek. A kifejlett állat hossza 30 cm, de akár 45 cm-re is megnőhetnek. Farkuk erős, lábaik rövidek, igazi kis meselénynek számítanak. Színvariációi különböznek, aranytól megtalálhatóak a fehér albinó példányokig. Az axolotl egész életében megőrzi lárva állapotát, ezért tűnik még felnőttkorában is annyira gyermekinek. Eszmei értéke ennek az állatkának is jelentős, ugyanis a kihalás szélén állnak. 20 évvel ezelőtt körülbelül 6000 példányt számoltak meg Mexikó városában. Az axolotl a tisztavízű helyeket szereti. Kinézete miatt igen népszerű a turisták számára, sőt online is bármikor lehet rendelni kis axolotl tárgyakat, játékokat, plüssállatokat.
Aranyos kis mesebeli lény
4. Zsiráfnyakú gazella
A zsiráfnyakú gazella az emlősök osztályába tartozik. Kelet Afrika északi részének lakó, nem vonzódnak különösképpen vízforrásokhoz. Előfordulási helyei főként Kenyában illetve Etiópiában találhatóak. Kinézetük igazán különleges, kecses testfelépítésük illetve hosszú nyakúk miatt kapták a nevüket. A zsiráfnyakú gazellák a magányos életformát preferálják, amolyan introvertált állatként tartják számon, nem igazán szeretik a nagyközönséget. Maximum tíz fős csordákban láthatjuk őket. Puha szőrzettel rendelkeznek és pamacsszerű farkincával. Táplálékuk növényi eredetű cserjék leveleit, bimbókat, hajtásokat fogasztanak. Különböző nemzeti parkokban, rezervátumokban is élhetnek.
Nyakas egy gazella
5. Hosszú fülű jerboa
Avagy egyiptomi ugróegér. Hosszú farkakkal és nagy fülekkel rendelkezik. A farok hossza akár a 17 cm-t is elérheti. Vastag, puha szőrzete van. Mozgása igen érdekes, a kenguruhoz hasonlítható, csak a hátsó lábait használja és maximum 3 méterre képes elugrani. Főként a Góbi sivatagban élnek, de előfordulnak Kínában is és Mongólia területén. Mivel a sivatag éghajlata változó ahol télen -53 fok, nyáron pedig 55 fok is lehet így kitűnően alkalmazkodnak a hőmérsékletkülönbségeknek. Hosszú fülei nemcsak díszként funkcionálnak, hanem lehetővé teszik számukra hogy akár 5 méteres távolságban is hallhasson a levegőben rezgéseket. Meglepő de a hosszú fülő jerboák is alszanak téli álmot. Hosszú füleik pedig a túlélésüket segíti. A nőstények több kisállatot is nemzenek egyszerre akár 8-at is. A vadonban az átlag életkoruk általában 3 év, ritkán akár több is lehet, köszönhető ez a természet viszontagságainak. Fogságban viszont az élettartamuk nő.
Halló? Van itt valaki?
6. Dugong
Avagy villásfarkú tengeri tehén. A dugong az emlősök osztályába tartozik. Az állat hossza akár 4 méter is lehet, súlyuk pedig 900 kilogramm. A testük a bálnáéhoz hasonlatos, ugyanolyan vastag bőrrel rendelkeznek. Táplálékuk főleg tengerifűből áll. Általában 50, szerencsésebb esetben 55 évet élnek. Természetük békés. Soha nem hagyják el a vizet, 10-15 percenként jönnek fel a felszínre levegőért.Ha látni szeretnénk dugong-ot egészen el kell utaztunk Lengyelországba, Wroclawb egyik állatkertjébe vagy akár a tengerek felszínén is megtalálhatjuk őket. Következő nyári program lehet búvárkodással összekötött dugong lesen.
Mosolygósan a tengerben. 🙂
7. Borneói nagyorrú majom
Hatalmas krumpli orrával nyíltan kiérdemelte a világ egyik legfurcsább állata elnevezését. Ez a majomfajta egyedül a Borneó-szigetén él. Nagy méretűek és feltűnő színűek. A hímek súlya akár több mint 20 kilogramm is lehet. Híresek arról, hogy remekül tudnak úszni. Ezek az állatok igazi társasági lények, nem a monogámia hívei, háremekben élnek. Érdekesség hogy csak a hímek rendelkeznek ekkora hatalmas orral. Hogy miért csak a hímeknek van ekkora nózijuk azt mai napig vitatják. Élőhelyük rohamos pusztulása végett számuk alig 3000.
Egy érett hím példány
8. Vörös szájú denevérhal
Ez a kis hal élénkpiros szájával, akár a Fashion Weekend színpadán is megállná a helyét, sőt a Maybeline Newyork reklámkampányaiban is részt vehetne. Galapos környékéről ismertek. 30 méternél nagyobb mélységekben élnek. Igazi kultikumok, jócskán kirínak a többi állat mellett. Úszásukról nem híresek, inkább csak a tengerfenéken sétálnak. Puhatestűekkel, rákokkal táplálkozik.
Szabad a csók?!
9. Koboldcápa
Varázslók, tündérek és koboldcápák?! Igen létező halfajta. Mélytengeri cápa, amely ritkán látható.A többi cápához hasonlóan a koboldcápa is reszelős, hegyes fogazattal rendelkezik. A kifejlett példányok akár 4 méter hosszúak is lehetnek. Nem tartják veszélyeztetett állatnak, néha halásszák is ezeket a különleges állatokat. A koboldcápa azokat a mélységeket szereti, ahová már nem ér el a napfény, inkább a sötét, hűvősebb helyeken szeret úszkálni. Rengeteg helyen megtalálhatóak a Csendes- óceánon át egészen a Mexikói- öbölig. Hosszú orruk a zsákmány elejtésében is nagy segítséget jelentenek. Vidámparkokba is szerették volna ezeket az állatokat, de kifogásuk után 2 nappal elpusztultak, így ha látni szeretnénk koboldcápát kizárólag óceánokban lehetséges az.
Tűéles fogak a köbön
10. Angóranyúl
Ha igazán pihepuha bundával rendelkező háziállatot szeretnénk, egy angóranyúlnál nem is lehetne jobb választás. Kinézete nagyon előnyös, aranyosnak mondható. Legfőképp a puha, hosszú gyapjúja miatt tenyésztik, ami szövésre is kötésre is alkalmas. Az állat rendkívül érzékeny, általában 2-3 havonta nyírják. Rendkívül sok gondozást igényelnek bundájukat gyakran fésülik, kefélik. Legelterjedtebb változata az albínó változat. Kinézetük lehet bolyhosabb, rövidebb szőrzettel rendelkezőek, árnyaltabb színűek. Ez a példány ráadásul otthon házikedvencként is megállja a helyét.
Mint egy hógolyó 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: