Mivel nagyon összemosódnak az időpontok, és az emberek zöme keveri ezt a 3 ünnepet, tegyük tisztába a dolgokat.
Halloween
Ez egy ősi kelta hagyomány, ami október 31-én van, és a legnagyobb népszerűségnek az angolszász országokban örvend, mint például, ahogy sokan tudjuk, Amerikában.. ez kb egy karácsonyi ünnepnapnak, egyfajta rituálénak felel meg. Ilyenkor az amerikai gyerekek cukorkákat, édességet gyűjtenek, különböző maskarákba beöltözve. “Csokit vagy csalunk” címszóval bekopogtatnak az ajtókon, és megtöltik a kosaraikat csupa csoki hegyekkel. Nálunk nem jelenítenek ennek a napnak nagy jelentőséget…sokan el is ítélik, hogy ” ez egy pogány népszokás”, ” a pokol tüzén fogtok elégni”, ” nálunk csak halottak napja van” DE! Egyre elterjedtebb a halloweeni dekorációk készítése, a tökfaragás, ami már jóval több ezer évre visszanyúlik. Vannak olyan családok, ahol halloweeni bulikat szerveznek, általában gyerekeknek, de minden korosztály élvezi, ilyenkor a vidám játékoké a főszerep, mint például a pinata, ahol különböző papírállatkákat üthetünk rommá, hogy kibaszadítsuk a fogságba esett cukorkákat. Bevallom én sosem voltam még ilyen buliba, így marad az évi töklámpás faragás és a Halott menyasszony című rajzfilm megnézése. Minap találkoztam szembe youtubon egy videóval, ahol különböző fény technikákkal vezérelve gyönyörűen ki van világítva a ház, kb mint a karácsonyi izzósorok hada csak egy egy még bonyolultabb technikai rendszer. Úgy van beprogramozva az egész, hogy összhangban legyen a zenével, AC DC, metallica, Rihanna, Michael Jackson zenéi fénypompával megspékelve. Nagyon menő szerintem, de mi maradunk a karácsonyi kivilágításnál. Összességében véve a halloween egy vidám ünnep, és több ilyen vidámabb ünnepre/hagyományra lenne szükségünk.
Forrás: pinterest.com
Mindenszentek
November 1-én ünnepeljük, munkaszüneti napnak számít.. Az ünnep 741-ben, III. Gergely pápa idején jelent meg először a megemlékezés napjaként. Római katolikus hagyomány, ami az ortodox egyházból maradt ránk. Ilyenkor mécseseket viszünk a sírokra, gyertyát gyújtunk, virágokkal tisztelgünk az elhunyt szeretteink emlékére. Nekem az maradt meg gyerekkoromból, hogy minden évben számomra ez egy várva várt nap volt…egyrészt mert beleesett az őszi szünetbe hurráá, másrészt, hogy olyan meghitt az egész hangulata. Mindig a családdal mentünk ki közösen a temetőbe, általában az esetek 99,9%-ban orkán erejű szél fújt, mindig baszakodtunk a gyufával és Isten bocsáj szitkozódtunk, hogy ” ez a k.rva gyertya”. Igen, valahogy ez így volt tökéletes. Végigjártuk a közeli temetőket, minden síron végigmentünk, egy pillanatra megemlékeztünk az elhunyt szeretteinkről. A legjobb része számomra az volt, mikor esténként beültünk az autóba és elvonultunk a kivilágított temető előtt. Sosem mentünk este, mert akkor van a legnagyobb nyüzsgi, mindig nyugiba mentünk 160 km/h-ás széllel társítva.
forrás: hirzona.com
Halottak napja
Az ünnepkör utolsó napja, ami november 2-án van. A Halottak napja egy keresztény ünnep, nem összekeverendő a Mindszentekkel..igaz hogy kapcsolódik hozzá, de hivatalosan nem egy és ugyanaz. Az elhunyt, de az üdvösséget még el nem nyert, tisztítótűzben lévő lelkekért…Míg a mindenszentek a megdícsőült lelkekre és szentekre emlékezünk, akik részesültek az üdvözülésben. A halottak napján pedig az üdvösséget még nem elnyert lelkekre emlékezünk. Vagyis a tisztítózűzben, purgatóriumban lévő lelkekért. Parán hangzik, de ez a hivatalos formátum.
Mexikóban is van halottak napja, viszont másképp ünneplik ezt a napot. Szó szerint ünneplik. Kifestik az arcukat, oltárokat állítanak a közintézményeikben az elhunyt szeretteik emlékére, az elhunyt kedvenc ételeit eszik, dalait éneklik.
Mexikói halottak napja. forrás: index.hu
Végső szóként szerintem mindenkinek szíve joga, hogy miben hisz, mit ünnepel, nem vagyunk egyformák, ami neked számít lehet hogy másnap fura vagy fordítva. Ne ítéljük el egymást, és próbáljunk kicsit nyitottabbak lenni a világ felé. Mindenki ünnepeljen a saját maga hitrendszere szerint.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: